Uzmanlar, Büyük İstanbul depremi için korkutan uyarıda bulunuyor: Tam 100 bin bina tehdit altında!

Türkiye, tarihinin en büyük doğal afetlerinden biri olan 1999 Marmara depreminin yıldönümüne yaklaşırken, ülkede yaşayanlar ve yetkililer, büyük bir depremin yaratabileceği yıkımı düşünerek endişe duyuyorlar. Son olarak, sektöründe bir uzman, İstanbul'un bir depreme hazırlıklı olup olmadığına dair korkutucu bir uyarıda bulundu. Uzman, İstanbul'daki tam 100 bin binanın deprem riski altında olduğunu belirtti.

Türkiye'deki inşaat mühendisi Cemal Gökçe, İstanbul'da binlerce binanın ve apartmanın depreme hazırlıksız olduğuna dair uyarılarda bulunuyor. Eski İstanbul bölgesi için riskli olan 100 bin yapının, şehirdeki toplam yapıların yüzde 8-10'u kadarını oluşturduğunu belirtiyor.

Gökçe, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Son araştırmalar, İstanbul'da binaların yarısının en az bir yanı deprem riski taşıdığını gösteriyor. Bu durumda, şu an aktif olan 5 milyona yakın binanın büyük bir kısmının depreme dayanıklı olmadığı söylenebilir. Çünkü sadece 20-30 yıl önce inşa edildiler, ve o zamanın imkanlarına göre yapıldılar."

Gökçe, İstanbul'da özellikle 1970'li yıllardan önce inşa edilen binaların çok riskli olduğuna dikkat çekiyor. O yıllardaki teknolojinin yetersizliği sebebiyle, bu binaların inşası sırasında uygun temeller oluşturulması ve yapıların dayanıklılığına yönelik araştırmalar yapılmadı. Bu nedenle, Gökçe'nin de belirttiği gibi, bu binalar İstanbul'da bir deprem anında yıkılmaya en yatkın olan yapılar arasında yer alıyor.

Deprem uzmanları, İstanbul'un Marmara bölgesindeki aktif fay hattı nedeniyle büyük bir deprem riski taşıdığını belirtiyorlar. Daha önceki Marmara depremi gibi, bir sonraki büyük depremin İstanbul'un çevresinde (kıyı yerleşimlerinde) daha az yıkım yaratacağı düşünülüyor. Ancak şehir merkezinin etrafında bile büyük yıkım ve insan kaybına neden olabileceği belirtiliyor.

Peki, İstanbul'un bu depreme hazırlıklı olup olmadığı sorusu cevapsız kalıyor mu? Türk yetkililer, İstanbul'da depreme hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyorlar. Birçok binanın depreme dayanıklı hale getirilmesi için özel çalışmalar yapılıyor. Ancak yeterli mi? Bu konuda net bir yanıt vermek mümkün değil.

Sonuç olarak, İstanbul depremi konusunda herkesin dikkatli olması ve şehrin doğal afetlere karşı hazırlıklı olması gerekiyor. İnşaat mühendisi Cemal Gökçe'nin yaptığı uyarı, İstanbul'daki deprem riski ile ilgili ciddi bir gerçeği ortaya koymaktadır. Bu uyarı dikkate alınmalı ve İstanbul'da depreme karşı hazırlıklar artırılmalıdır.

Henüz hiç yorum yapılmadı.

wave

Yorum Yap

wave

Çıkmak için ESC tuşuna basın.