Kamuda Çalışan 700 Bin İşçiye İşverenin Verdiği İlk Teklif Açıklandı!

Türkiye'deki kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçi için, İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafından verilen ilk teklif açıklandı. Kamu İşveren Heyeti tarafından yapılan açıklamaya göre, çalışanlar için ücret artışları ve sosyal haklarda iyileştirmeler planlanıyor.

İlk teklifte, kamuda çalışan işçilere yüzde 11.03 oranında maaş zammı öngörülüyor. Bu oran, 2020 yılı için belirlenen enflasyon rakamlarına göre hesaplanmış olup, yüzde 6.91 enflasyonun üzerinde bir artış olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, işçilerin maaşlarına ek olarak bir de sosyal haklar paketi sunulması planlanıyor.

Sosyal haklar paketi kapsamında, kamu işçilerine yıllık izin hakkında yüzde 50'ye kadar artış sağlanması öngörülüyor. Aynı zamanda, sendika üyesi işçilere toplu sözleşme döneminde maaş zammının yanı sıra, ek ödemeler de yapılacak. Bunun yanı sıra, işçilere sağlık sigortası, yemek ve servis imkanları da sunulacak.

Ancak, sendikaların bu teklife olumlu bakıp bakmayacakları henüz net değil. Dönem içinde tartışmaların yaşanması ve müzakerelerin uzaması bekleniyor. Ayrıca, pandemi sonrası süreçte işçilere verilen ek ödemelerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kamuda çalışan işçilerin beklentileri hükümet tarafından yapılan açıklamaların etkisiyle yüksek. Yapılacak olan müzakerelerde, işçilerin haklarının korunması ve artırılması yönünde kararlar alınması bekleniyor. Bu noktada, sendikaların ve işçilerin de bütün gücünü bir araya getirerek ortak bir çalışma sergilemesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kamuda çalışan işçilere verilecek olan tekliflerin sonucu henüz netlik kazanmamış olsa da, işçilerin haklarının korunması gerekmektedir. İşveren tarafından yapılan ilk teklif, işçilerin beklentileri doğrultusunda olumlu bir hamle olarak değerlendiriliyor. Ancak, sendikaların bu teklife ne şekilde tepki vereceği önemli bir role sahip olacak.

Henüz hiç yorum yapılmadı.

wave

Yorum Yap

wave

Çıkmak için ESC tuşuna basın.